Gimnazjum GES
obrazek

Gdy w Poznaniu mieszkali królowie

W kwietniu klasy czwarte wędrowały po Poznaniu z przewodnikiem, który opowiadał nam o czasach „gdy w Poznaniu mieszkali królowie”. Temat wycieczki był dla uczniów bardzo interesujący, o czym świadczyły liczne pytania. Wędrówka rozpoczęła się przed kościołem Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, a skończyła na Wzgórzu Przemysła.

Ostrów to wyspa, tum – katedra. Nazwa Ostrów Tumski oznacza właśnie katedrę zbudowaną na podłużnej wyspie otoczonej rzekami Wartą i Cybiną. To tutaj znajduje się dawne palatium Mieszka I – księcia Polski z dynastii Piastów, którego chrzest w 966 roku jest uznawany za symboliczny początek państwa polskiego. W samej katedrze znajduje się Złota Kaplica, zwana też Kaplicą Królów Polskich. To tutaj zostali pochowani Mieszko I i Bolesław Chrobry – pierwszy koronowany król Polski.

Od katedry piesza wycieczka wiodła na poznański Stary Rynek. Tam również znaleźliśmy ślady królów polskich. Front ratusza zdobi poczet królów z dynastii Jagiellonów od Władysława II Jagiełły i Jadwigi Andegaweńskiej po Zygmunta II Augusta. Pod wieżą z zegarem, przy którym każdego dnia w południe trykają się dwa koziołki, znajduje się monogram króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Od Starego Rynku mieliśmy już tylko kilka kroków do Zamku Królewskiego (rezydencji króla Przemysła II) na Górze Przemysła. Zamek rozbudował Kazimierz III Wielki, ostatni król z dynastii Piastów.

Dzieki wycieczce zdobyliśmy i zapamiętaliśmy wiele ważnych informacji. Usłyszeliśmy też wiele ciekawostek, które ubarwiły naszą wyprawę. Wiemy, dlaczego ratusz nie stoi pod kątem prostym do kamieniczek okalających rynek. Wiemy, jak lubił spędzać czas Stanisław August i jak skończyły się jego odwiedziny w jednej z kamienic. Jeśli Wy także chcielibyście się tego dowiedzieć, zapytajcie czwartaków, którzy wiedzą, jak ciekawa jest historia!

Relacja fotograficzna

Seans w kinie Rialto „Tedi i mapa skarbów”

Dzień przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny, klasy pierwsze i drugie udały się do kina Rialto na seans filmowy. Obejrzeliśmy produkcję hiszpańskiego reżysera Enrique Gato zatytułowaną „Tedi i mapa skarbów”. Jest to kolejna część przygód archeologa Tediego – pierwsza, „Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta", miała swoją premierę 4 lata temu. Film to uniwersalna seria gagów, pościgów i przygód rodem z filmów o Indianie Jonesie. Tedi Jones wyjeżdża do Los Angeles, gdzie poznaje archeolożkę Sarę Lavroff. Niedługo potem zostaje ona porwana, a Tedi wyrusza na ratunek. W trakcie przygód bohaterowie poszukują magicznego medalionu, który dawał królowi Midasowi moc zmieniania wszystkiego w złoto. Sara posiada wskazówki do jego odnalezienia, dlatego została porwana. Jest to film pełen przygód i humoru, na którym salwy śmiechu wybuchały równie często co odgłosy wstrzymywanych z przejęcia oddechów. Polecamy ten film wszystkim dzieciakom!


Mumifikacja

W piątkowe przedpołudnie klasy czwarte odwiedziły Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, by obejrzeć wystawę „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” oraz wziąć udział w warsztatach z mumifikacji.

W pierwszej części spotkania pani przewodnik opowiedziała nam bardzo ciekawą legendę o Ozyrysie, poznaliśmy też tajniki mumifikacji. Zdziwiło nas to, że proces mumifikacji jest tak skomplikowany i czasochłonny! Od śmierci człowieka do momentu, kiedy jego ciało jest gotowe do złożenia w grobowcu może minąć nawet kilkadziesiąt dni. Kapłani, przed zawinięciem ciała w tkaninę (teraz powiedzielibyśmy: w bandaże), kilkakrotnie myli je i namaszczali przeróżnymi olejami. Narządy wewnętrzne wyciągano i przechowywano osobno, a mózg odsysano. Dowiedzieliśmy się też, że nie tylko ludzi mumifikowano, ale również zwierzęta, np. koty czy krokodyle.

W dalszej części spotkania obejrzeliśmy ponad sto zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii. Mumie widziane „na żywo” zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Relacja fotograficzna

2018

Spektakl pt.„Chodź na słówko”. Scena Wspólna

Klasy trzecie po raz kolejny odwiedziły szkołę Łejery. Tym razem znaleźliśmy się w krainie polskiej mowy, w której mieszkają Kulka i Toperz. Są to imiona, które zostały niewyraźnie wypowiedziane przez małą dziewczynkę, więc nie wiemy, kim naprawdę jest Kula i Toperz. Wiemy tylko, że Kula pragnie stać się kurą, a Toperz powinien być nietoperzem, a może taktoperzem? Na scenie spotkaliśmy również Język Polski, Brzydkie Słowo i Logopedę, którzy próbowali pomóc bohaterom w rozwiązaniu ich problemu. Zabawne rozmowy i sytuacje doprowadziły do zaskakującego zakończenia. Z niecierpliwością czekamy na ponowne spotkanie z bohaterami, których bardzo polubiliśmy. Wkrótce na Scenie Wspólnej pojawi się „Chodź na słówko 2”.

„Jesteś tym
Czym chcesz być
w sercu gra
jeden rytm
czy się zwiesz
nietoperz
czy kula
wszystko gra”


2017.12.06

MAŁE KINO

Festiwal Ale kino! - „Gra w szklane kulki”

W grudniu klasy siódme były gośćmi poznańskiego festiwalu filmów dla dzieci i młodzieży Ale kino! W Multikinie przy ulicy Królowej Jadwigi obejrzeliśmy konkursowy film pt.„Gra w szklane kulki”.

Bohaterem filmu jest chłopiec, Joseph, który spędza czas na grze w kulki z przyjaciółmi. Jego życie zmienia się w 1941 roku, gdy hitlerowcy zajmują Paryż. Joseph, który do tej pory był nieświadomy tego, co to znaczy być Żydem, przeżył szok w zderzeniu z nową rzeczywistością. Rodzice wysłali chłopca i jego brata do bezpiecznej strefy - jednak nawet tam musiał wykazać się odwagą i pomysłowością. Wszystko po to, by móc przeżyć i zjednoczyć rodzinę. Film jest adaptacją autobiograficznej powieści francuskiego pisarza Josepha Joffo.

W ciszy wracaliśmy do szkoły. Każdy z nas myślał o okrucieństwach wojny i odwadze bohatera filmu.


2017.11.24

VIII TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM GAUDIUM et STUDIUM

W dniu 18 listopada 2017 r. w Prywatnej Szkole GAUDIUM ET STUDIUM już po raz ósmy zorganizowany został Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej i Gimnazjum GAUDIUM et STUDIUM.

Uczestnikami turnieju były dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i klubów szachowych z Poznania i okolicy, a także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe – rodzice i opiekunowie startujących dzieci.

W tym roku zdecydowanie „pobita” została rekordowa frekwencja z 2016 r. Do turniejowej rywalizacji zgłosiło się 98 uczestniczek i uczestników. Rozegrane zostały cztery oddzielne turnieje – A dla dzieci do III klasy szkoły podstawowej, B dla dzieci klas IV – VI szkół podstawowych, C dla uczniów VII klasy SP i gimnazjalistów oraz D dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych.

Rozgrywki w grupie młodszej A przeprowadzone zostały systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 6 rund, w grupach B i C systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 7 rund oraz w grupie D systemem „każdy z każdym”. W turniejach grano tempem gry po 15 minut na partię dla każdego zawodnika.

W grupie dzieci młodszych w rywalizacji udział wzięło 44 uczestników, w tym 8 dziewczynek. Na pewno w gronie faworytów był Stanisław Broszkiewicz – zwycięzca turnieju A z 2016 r. Ranking szachowy posiadało jednak ponad 10 – ciu uczestników i zapowiadała się bardzo zacięta rywalizacja. Znakomitą dyspozycję w całym turnieju zaprezentował jeden z najmłodszych jego uczestników Mateusz Różański (ur. 2011 r.!) i po zwycięstwie z bezpośrednim konkurentem Bruno Stachowiakiem zajął I miejsce, z 100% wynikiem. Najlepszy uczeń SP Gaudium et Studium Eryk Kordek z dorobkiem 4 pkt. zajął siódme miejsce i z rąk Dyrektora otrzymał statuetkę. Najlepszą zawodniczką, uczennicą SP Gaudium et Studium, została Anna Zwolińska, która otrzymała dyplom i statuetkę.

W grupie B dla dzieci starszych ze szkół podstawowych do rywalizacji stanęło 38 uczestników, w tym 8 zawodniczek. Faworytami byli uczestnicy z najwyższymi kategoriami szachowymi. Oni też stoczyli zaciętą walkę o zwycięstwo w turnieju. Decydująca okazała się partia z przedostatniej rundy, w której Zofia Roszkiewicz pokonała Filipa Łąkowskiego. Statuetkę dla najlepszych uczestników ze szkoły Gaudium et Studium odebrali Cyprian Zwolński i Iwona Zawierucha.

W grupie C, dla uczniów VII klasy SP i młodzieży gimnazjalnej, do rywalizacji stanęło 9 uczestników, w tym 2 dziewczyny. I to właśnie jedna z nich – Agata Ullrich sprawiła dużą niespodziankę i wygrała turniej.

Statuetkę dla najlepszego uczestnika ze szkoły Gaudium et Studium otrzymał Piotr Uchman, który zajął 4 miejsce.

W grupie D dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dla dorosłych udział wzięło 7 uczestników, w tym 2 panie. Turniej pewnie wygrał Marceli Ciesielski.

Turniej rozegrany został w auli SP Gaudium et Studium. Warunki do gry były bardzo dobre, zarówno dla uczestników, jak również dla wielu kibiców - głównie rodziców grających dzieci, którzy mogli swobodnie obserwować przebieg rozgrywek.

Na zakończenie Turnieju Dyrektor Szkoły Piotr Gulewicz pogratulował zwycięzcom oraz podziękował wszystkim uczestnikom i osobom towarzyszącym szachistom.

VIII Turniej Szachowy w Szkole Gaudium et Studium sędziowali Hanna, Marcin i Marek Zboroń.

Gratulujemy zawodnikom i uczniom Gaudium et Studium udziału, zwycięstw i zapraszamy na kolejny turniej szachowy za rok.

Relacja fotograficzna

WYJAZD DO KINA

Muzeum Narodowe

Dnia 22 września, klasy siódme wyjechały do kina Muza na film pt.: „Kedi i sekretne życie kotów”. Bardzo lubimy wyjeżdżać do kina z klasą i szczególnie teraz, gdy mamy nowe składy, możemy się podczas takich wyjazdów zintegrować i zbliżyć.

Film był produkcji tureckiej i opowiadał o tym, jak żyją koty, o ich charakterach i o ludziach, którzy poświęcili swoje życie tym zwierzętom. Z filmu można się było dużo dowiedzieć o kocich zwyczajach, był bardzo pouczający. Wszystkim się spodobał, nawet tym, którzy nie są kociarzami :-).

Jesteśmy bardzo ciekawi kolejnych wycieczek i wyjazdów, mamy nadzieję, że będą równie ciekawe jak ten.

Magda z 7C


PIERWSZA WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM KLAS PIERWSZYCH

W październiku klasy pierwsze po raz pierwszy odwiedziły Muzeum Narodowe w Poznaniu i wzięły udział w lekcji muzealnej.

Ubrani na galowo i wyposażeni w poduchy, ruszyliśmy wraz z panią przewodniczką muzealnymi korytarzami. Pani zaznajomiła nas z warsztatem malarskim – obejrzeliśmy z bliska i dotknęliśmy pędzli, farb, palety malarskiej, płótna. Podczas naszej wycieczki poznaliśmy kilka rodzajów obrazów. Pierwszym był obraz przedstawiający MARTWĄ NTURĘ – martwą, ponieważ nie przedstawia żadnych żywych elementów: ani ludzi, ani zwierząt. Martwa natura obrazuje rozmaite przedmioty, rośliny w wazonach lub owoce w misach. Nasze zadanie polegało na jak najdokładniejszym zapamiętaniu elementów obrazu. Następnie odeszliśmy do innego pomieszczenia i na odzwierciedlonym tle układaliśmy poszczególne elementy obrazu. Na końcu zweryfikowaliśmy naszą pamięć, porównując go z oryginałem. Potem pani zaprowadziła nas piętro wyżej i pokazała nam obraz z namalowanym KRAJOBRAZEM. Krajobraz to określenie widoku. Był to krajobraz zimowy, utrzymany w kolorystyce zimnych barw: bieli i niebieskiego – obraz przedstawiał rzekę zimą. Później przyglądaliśmy się innemu dziełu utrzymanemu w ciepłych barwach, na którym namalowany był krajobraz letni, pełen zieleni, elementów czerwonych, żółtych. Trzecim punktem zwiedzania był zakamarek, w którym wisiały PORTRETY dzieci narysowane pastelami oraz autoportret autora tych portretów – Stanisława Wyspiańskiego.

Po dzisiejszej artystycznej lekcji z większą świadomością będziemy się przyglądać obrazom i z tym większą ciekawością będziemy się odczytywać wizje malarzy.

Relacja fotograficzna

 
Poprawny CSS! Valid XHTML 1.1
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ